Вт-Сб: 09:00 – 17:00
Нд–Пн: Вихідні

(095) 717 60 60

Салтівка (Харків)

(066) 717 90 90

ХТЗ (Харків)

(066) 717 40 40

Олексіївка (Харків)

(093) 717 40 40

Нові будинки (Харків)

(095) 717 60 60

Салтівка
(Харків)

(066) 717 40 40

Олексіївка
(Харків)

(066) 717 90 90
ХТЗ (Харків) 

(093) 717 40 40
Нові Будинки (Харків)

Далекозорість

Що таке далекозорість та її симптоми

 

Далекозорість або гіперметропія – похідне від грецьких слів «hypermetros» (надмірний) та «ops, opos» (око). Це порушення рефракції, яке проявляється таким чином, що людина погано і розпливчасто бачить предмети, які знаходяться поблизу (до 25 – 30 см) і добре бачить об’єкти, розташовані на відстані. При далекозорості з’являється потреба у яскравому освітленні предметів, що знаходяться на близькій відстані, спостерігається підвищена стомлюваність очей, бувають головні болі, відчуття піску в очах, запаморочення. Далекозорість зустрічається у людей будь-якому віці, як у дорослих, так і у дітей.

Як виникає далекозорість – фізіологія процесу

Око людини є складною оптичною системою, через оболонки якої проходять промені світла. Врешті вони фокусуються на сітківці, і таким чином людина бачить. Якщо ж відбуваються якісь відхилення від цієї норми, зір порушується. Наприклад, при зменшених розмірах очного яблука кут заломлення променів світла менший, і вони не потрапляють на сітківку, а опиняються за нею – так виникає далекозорість. Також гіперметропія може розвинутись через слабке заломлення променів світла оптичною системою ока. Іноді зустрічаються ситуації, коли обидва ці чинники збігаються.

Причини розвитку далекозорості

  1. Особливості органу зору у дітей. Зазвичай усі діти народжуються далекозорими, це нормальна фізіологічна особливість. Вона пояснюється тим, що у дитини очне яблуко менше за норму, і фокус на сітківку не потрапляє. Дитяча далекозорість зазвичай слабо виражена, зникає поступово зі зростанням дитини, і приблизно до 11-12 років зір нормалізується. Якщо ж симптоми далекозорості залишаються, це може свідчити про наявність якогось захворювання. Наприклад, далекозорість у дитини може стати причиною косоокості або амбліопії. Тому важливо систематично показувати дитину офтальмологу та перевіряти її зір. 
  2. Великі навантаження на очі. Далекозорість у молоді та людей середнього віку може розвинутися через неправильне освітлення, недотримання правил роботи за комп’ютером, користування смартфонами та іншими девайсами, читання при поганому освітленні або в транспорті, малорухливий спосіб життя, неправильне харчування. Фізіологічно у молодих людей далекозорість може компенсуватися за рахунок гарної еластичності та активної роботи кришталика, проте при зорових навантаженнях очні м’язи надмірно напружуються, з’являється втома, відчуття стороннього тіла або піску в очах. Якщо не робити жодних дій щодо нормалізації режиму відпочинку для очей, то резерви акомодації м’язів кришталика зменшаться, тим самим в перспективі наближуючи вікову далекозорість. Щоб цього не сталося, молодим людям важливо відвідувати офтальмолога та виконувати його рекомендації для підтримки здоров’я очей. 
  3. Вікові зміни. Зазвичай вони відбуваються у віці 45-50 років навіть у тих людей, які ніколи не мали проблем із зором, а пов’язано це з порушенням природної акомодації. У цей період життя людини змінюється структура кришталика ока, він стає щільнішим, гірше змінює свою кривизну, м’язи, що утримують кришталик, слабшають, через це порушується процес акомодації – оку стає важко фокусуватися на близьких об’єктах. Уникнути вікової далекозорості (пресбіопії) не вдається практично нікому, оскільки це природний фізіологічний процес організму. Просто треба розуміти, що після 40 – 45 років відвідування офтальмолога щонайменше 1 раз на рік вкрай необхідно, щоб вчасно виявити розвиток багатьох серйозних захворювань.

Ступені далекозорості

Розрізняють такі ступені далекозорості:

  • слабка далекозорість – до +2,0 діоптрій;
  • середня далекозорість – від +2,0 до +4,0 діоптрій;
  • сильна далекозорість – від +4,0 діоптрій та вище.

У разі невеликого ступеня далекозорості людина може не помічати це порушення зору. Однак будь-яка далекозорість вимагає спостереження в офтальмолога. Тільки фахівець може визначити ступінь далекозорості, її причину, призначити лікування, якщо це потрібно, виключити чи підтвердити інші захворювання очей. Тому хоча б раз на рік дорослим та дітям обов’язково потрібно відвідувати офтальмолога.

Корекція зору при далекозорості

Сьогодні існують різні методи корекції зору при далекозорості. Серед найбільш поширених – окуляри та контактні лінзи. Також у комплексному лікуванні далекозорості можна застосовувати апаратне лікування, а найефективніший сучасний метод – лазерна корекція зору. Який метод вибрати для конкретної людини, визначає лише лікар залежно від ступеня гіперметропії, загального стану здоров’я пацієнта, віку, роду занять. Якщо офтальмолог порекомендував придбати окуляри або контактні лінзи, робити це потрібно виключно в спеціалізованих оптиках, що мають підтверджувальні документи на продукцію. Тільки в цьому випадку можна бути впевненим у безпеці окулярів або контактних лінз, отже процес корекції буде правильним і результативним.

Замовити лінзи


      Написати відгук



      Запис на прийом