Вт-Сб: 09:00 – 17:00
Нд–Пн: Вихідні

Вт-Сб: 09:00 – 17:00
Нд–Пн: Вихідні

Астигматизм

Що таке астигматизм та його симптоми

 

Астигматизм – одне з найпоширеніших порушень рефракції. Слабкий астигматизм (≤0,5 діоптрії) зустрічається практично у всіх людей, вважається фізіологічним. Зазвичай він жодним чином не впливає на зір і людина його просто не помічає. Він може дати знати себе з віком у разі тих чи інших додаткових чинників. Якщо порушення становить понад 0,5 діоптрії, ця патологія зору суттєво ускладнює життя людини. При астигматизмі людина бачить предмети розмито і спотворено, рівні лінії можуть здаватися кривими, виникають проблеми з визначенням відстані до предметів, очі швидко втомлюються, можуть з’явитися печіння та різь в очах, почервоніння, двоїння, відчуття піску, головний біль, біль в області надбрівних дуг і, природно, падає гострота зору. Часто астигматизм виникає на тлі короткозорості чи далекозорості. Якщо вчасно не вжити заходів щодо лікування астигматизму, це може призвести до амбліопії, косоокості, різкого падіння гостроти зору.

Як виникає астигматизм – фізіологія процесу

Власне назва цього дефекту зору походить від грецького слова stigmate (крапка) та приставки-заперечення «а». Це точно визначає суть астигматизму, що полягає у наступному. У нормальному стані рогівка та кришталик забезпечують фокусування променів на сітківці в одній точці та, відповідно, чітке зображення. При астигматизмі рогівка (зрідка кришталик) мають неправильну форму, заломлювальна сила рогівки (кришталика) відрізняється у різних площинах (по горизонталі та вертикалі). Внаслідок цього промені проєктуються на сітківку не в одній, а кількох точках, утворюючи кілька фокусів, іноді у вигляді еліпса, відрізка, вісімки. Як результат – нечітке та розпливчасте зображення предметів, причому як зблизька, так і вдалині.

Причини астигматизму

Астигматизм може бути вродженим і набутим. Головна причина вродженого астигматизму – спадковість. Причому виявити його можна відразу навіть у немовлят – сучасні методи діагностики дозволяють зробити це, починаючи з тримісячного віку. Серед причин набутого астигматизму: травми, операції на очах, рогівки після перенесених запальних або інфекційних захворювань, кератоконус.

Види астигматизму

Астигматизм може бути прямим, коли заломлювальна сила у вертикальній площині більша, ніж у горизонтальній, і зворотним (заломлювальна сила у вертикальній площині менше, ніж у горизонтальній).

У випадку, коли в одній з площин нормальний зір поєднується з короткозорістю або далекозорістю, розрізняють астигматизм простий короткозорий і простий далекозорий відповідно. Якщо ж короткозорість чи далекозорість є в обох площинах (по горизонталі та вертикалі), і водночас ступінь короткозорості/далекозорості в цих площинах різна, то такий астигматизм називають складний короткозорий і складний далекозорий відповідно. Існує також змішаний астигматизм, коли в одній із площин рогівки є короткозорість, в іншій – далекозорість.

Ступені астигматизму

Розрізняють такі ступені астигматизму:

  • слабкий – до 2,0 – 2,5 діоптрій,
  • середній – від 2,5 до 5,0 діоптрій,
  • сильний – понад 5,0 діоптрію.

Діагностика та лікування астигматизму

 

Виявити астигматизм, визначити його причини, вид, ступінь може лише офтальмолог під час огляду пацієнта з допомогою спеціального обладнання. Залежно від стану здоров’я людини лікар порекомендує відповідний метод лікування, наприклад, окуляри або контактні лінзи. Однак слід пам’ятати, що при корекції астигматизму використовується особлива оптика: лінзи циліндричні для окулярів і торичні м’які контактні лінзи. Підібрати та виготовити їх можуть лише висококваліфіковані офтальмологи й оптометристи. Тому потрібно купувати засоби корекції в медичних оптиках і спеціалізованих офтальмологічних центрах, де є необхідне обладнання і гарні фахівці. Але навіть якісна та добре підібрана оптика не завжди вирішує проблему астигматизму повністю. У пацієнтів з високим ступенем астигматизму окуляри іноді часто доводиться змінювати, лінзи можуть викликати неприємні відчуття. Тому найбільш ефективним сучасним способом позбутися астигматизму назавжди є процедура лазерної корекції зору, яка за відсутності протипоказань буде кращим вибором для гарного 100% зору.

Замовити лінзи


      Написати відгук



      Запис на прийом